Barion Pixel

Egy probléma, amely akár 2 évvel is megrövidítheti kedvenced életét

Mit szólnál, ha azt mondanám, hogy egy könnyen megelőzhető probléma, akár éveket is elvehet kedvenced életéből? Nem tennél meg bármit, hogy megelőzd, vagy legalábbis enyhítsd ezt a problémát?

A kutyusok körében az elhízás egy nagyon súlyos probléma, amely pusztítja az egészségüket négylábú családtagunknak. Egyes becslések szerint a kutyák 54%-a az egyesült államokban túlsúlyos, azaz több mint a fele. Magyarországon a helyzet viszonylag jobbnak mondható. Egy 2015-ös felmérés szerint hazánkban, a kutyák mindössze 11%-a minősül túlsúlyosnak. (Habár azt érdemes megjegyezni, hogy ez a kutatás, rövid idő alatt zajlott le, ami csökkenti a reprezentativitást.)

Ha a számok nem is olyan elrettentőek itthon, nem árt komolyan venni ezt a problémát és odafigyelni a kutyus egészségére, hiszen az elhízásnak köszönhetően akár 2 évvel is megrövidülhet a kutya élettartama.

Mi okozhatja az elhízást?

 Akárcsak az embereknél a két legfőbb ok a kutyáknál is hasonló. Ez pedig a túlzott, nem megfelelő kalóriabevitel, túletetés, illetve a mozgásszegény életmód, vagy akár a kettő kombinációja is.

Honnan tudjuk, hogy a kutyánk elhízott?

 

A következőképpen állapíthatjuk meg könnyen, hogy kutyánk elhízott-e:
  1. A bordák könnyen érezhetőek
  2. A has nem lóg be, felhúzva látható
  3. A derék felülnézetből látható.
Elhízott lehet akkor ha:
  1. A bordák nehezen érezhetőek, a zsír alatt
  2. Belógó gyomor, könnyen megmarkolható tenyérnyi háj
  3. Széles és lapos hát
  4. Nem látható a derék

Hogyan tudjuk megelőzni és hogyan küzdhetünk ellene?

 

1. Tegyük a mozgást mindennapos szokássá

Természetesen nem minden kutyának kötelező a napi hosszabb séta, de fontos, hogy a kutyus mozogjon egyhuzamban legalább 30 percen keresztül.

Ahány kutya annyi igény, mindegyik más fajta aktivitást, mozgásformát élvez. Itt van néhány tipp, ami segíthet megmozgatni a kutyást:

  • Játék: különösen a teniszlabda, amiért szinte minden kutya megőrül, és remek mozgás is egyben.
  • Túrázás: nagyszerű kikapcsolódás nekünk is és a kutya is garantáltan élvezni fogja a sok ingert, és rengeteget tud közben rohangálni
  • Biciklizés: Ha kutyusunk nagyon aktív, meg próbálhatjuk, magunkkal vinni miközben biciklizünk, és hagyjuk, had fusson szabadon mellettünk.
  • Laza séta: Nincs is jobb, mint egy kis séta, ami felpezsdíti a vérkeringésünket és kutyánk rengeteg szagnak, és különböző ingernek van közben kitéve.
  • Úszás: Szintén egy remek mozgásforma, amely különösen hasznos ízületi gyulladásban szenvedő, vagy ízületi gyulladás jeleit mutató kutyáknak.

2. Ne etessük túl a kutyát

Az egyik leggyakrabban ismételt tanácsa, de nem véletlenül: Csökkentsük a kutya napi kalóriabevitelét. Gondolj csak bele! Nem biztos, hogy ami 2 éves korában megfelelő mennyiségű adag volt neki, az 8 éves korában is megfelelő lesz. Beszélj nyugodtan akár a saját állatorvosoddal is, hogy tudd, mi a kedvenced számára a megfelelő táplálási mennyiség. Figyelembe kell azt is venni, hogy a tápok címkéjén feltüntetett táplálási útmutatók, nem mindig helyesek. Ha belegondolunk, a legtöbb kutyatáp gyártónak az az érdeke, hogy minél több tápot adjon el.

Csökkentsük a jutalomfalatok adagját, vagy egyszerűen csak cseréljük őket egészségesebb megoldásra. Ezeknek a falatoknak nagy kihatása van a kutya egészségére. Figyeljünk oda és próbáljuk meg elkerülni az egészségtelen, rossz minőségű jutalomfalatokat, amelyek tele vannak gabonával, szénhidráttal, cukorral és zsírokkal.

Ez nem jelenti azt, hogy egyáltalán nem adhatunk a kutyának jutalomfalatot, de figyeljünk oda mit adunk nekik. Az egyik legjobb választás lehet a 100%-ban húst tartalmazó falatok, vagy akár a nyers fagyasztott, szárított húsok.

 

3. Óvd meg kutyád ízületeit

Az ízületek gondozása elengedhetetlen, a kutya súlykezelésében. Az elhízás az ízületek egyre súlyosabb terheléséhez vezet, ami később gyulladást okozhat, mely még kevesebb mozgást tesz lehetővé egy ördögi kört kreálva ezzel.

A diétán és a rendszeres mozgáson felül, a legjobb módja annak, hogy megőrizd kutyád ízületeinek egészségét, ha valamilyen táplálék kiegészítő vitamint használsz. Ilyen például a glükozamin, az MSM vitaminok.

Általánosságban elmondható, hogy a nagyobb kutyafajták at hamarabb érinti, és sokkal jobban szenvednek ízületi gyulladásoktól, problémáktól. Minél nagyobb termetű kutyád van, annál előbb célszerű megfontolni, hogy elkezdjünk-e valamilyen, fentebb említett táplálék kiegészítőt adni a kutyusnak.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

kutya szeparációs szorongás

Ezt kell tudnod a kutya szeparációs szorongásáról

Bizonyára számodra is ismerős a kifejezés: szeparációs szorongás. Amennyiben érintett vagy a témában – értsd: kutyusod egyedüllét iránti félelme túlzott méreteket ölt, tárgyakat tesz tönkre, szűköl, gyakran ugat, vagy kedvenc jukkád földjét kaparja ki távollétedben, tudd: kutyád szeparációs szorongással küzdhet.

Tovább olvasom »
kutyabarát kirándulóhely

10 kutyabarát kirándulóhely Magyarországon

Szeretnél kedvenceddel kimozdulni a négy fal közül? Unod már a közeli parkok és utcák, terek egyhangúságát, a véget nem érő klasszik kutyasétás köröket? Mutatjuk, hova menj, ha természeti értékekben, csodás környezetben gyönyörködnél, megmozgatnád tagjaidat és kutyusodat is. Mindenekelőtt, javasoljuk, tervezd

Tovább olvasom »